Prof. Ing. Vlastimil Křupka, DrSc.
ODBORNÝ ŽIVOTOPIS
Ústav aplikované mechaniky Brno, s.r.o.
Veveří 95, 611 00 Brno
Tel.: 541 212 429
e-mail: krupkav@uam.cz
Narodil se v roce 1927 na Hané v Kroměříži. Otec měl stavební firmu v Přemyslovicích u Prostějova. Zde prožil mládí jako vesnický kluk. Do škol v Prostějově a Olomouci měl daleko a dojíždění zabralo denně minimálně 6 hodin času. Na studium měl proto méně času, ale naučil se s ním šetřit, což se mu později hodilo i na vysoké škole v Brně – na Stavební fakultě. Věnoval se od samého začátku stavební mechanice ocelových konstrukcí. Hledal stále dokonalejší vyjádření pro jejich chování v provozu a z toho plynoucí jejich životnost či spolehlivost v souladu se známou myšlenkou Henri Poincarého „experience est la source unique de l´hypothése“. Známé a citované u nás i v zahraničí jsou zejména jeho práce v oboru tenkostěnných konstrukcí v oboru vázaného kroucení či stabilitě. Jsou obsaženy již v jeho kandidátské dizertační práci v padesátých letech. Doktorskou práci obhajoval v Praze na Stavební fakultě ČVUT. Později se věnoval konstrukcím v petrochemickém a hutním průmyslu. Zejména jeho práce z oboru stability a boulení jsou již dnes vloženy do evropské normy Buckling of Sheels, European Design Recommendations 5th Edition.
Založil Ústav aplikované mechaniky v Brně, který se angažuje zejména při výstavbě energetického průmyslu (především jaderného, ale i vodních elektráren). Byl konzultantem projektantů významných konstrukcí velkostrojů v severočeském revíru, televizních stožárů (např. Cukrák, Ještěd) a velkokapacitních nádrží na ropu, projektovaných významnými podniky (Vítkovice, Královopolská a další).
Je dlouholetým členem evropské komise pro ocelové konstrukce v Bruselu. Učil na Strojní a Stavební fakultě v Brně, ale i v zahraničí v Káhiře. Měl mnoho přednášek v Německu (Karlsruhe, Hamburg, Dráždany), v Polsku (Gdaňsk, Varšava), Rakousku (Štýrský Hradec), Skotsku (Glasgow) a jinde, kde má řadu mladších kolegů, kteří na jeho práce navazují.
Více informací: www.uam.cz